‬?

پرش به

رنگ بک گراند: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
رنگ بدنه: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
طرح: Blank Waves Squares Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
خوش آمدید به QomQomE Forum
برای اینکه بتوانید از همه ی امکانات انجمن است?اده نمایید باید ابتدا عضو شوید.اگر قبلا عضو شده اید ب وارد سایت شوید.از لینک های زیر برای عضویت یا ورود است?اده نمایید.
ورود به انجمن عضویت در انجمن
تصویر

آی سی چیست؟


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1
bazaarbargh

bazaarbargh

    تازه وارد

  • Members
  • ستاره
  • 1 ارسال
آی سی چیست
با اختراع ترانزیستور ،آنها اندازه مدار را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دادند با این حال باز هم مدارات پیچیده و بزرگ بودند و مصرف انرژی بالایی داشتند در همین راستا نیاز به روشی بود که اندازه و قیمت دستگاه را بیشتر کاهش دهد در نتیجه آی سی ها اختراع شدند.
مدار مجتمع یا آی سی (IC) مخفف عبارت Integrated circuit است که از مجموعه ای از قطعات الکترونیکی در قالب یک قطعه ی واحد برای انجام یک تابع خاص ساخته شده است. اجزای داخلی آی سی متشکل از اجزای مداری فعال مانند دیود و ترانزیستور و غیر فعال مانند مقاومت و خازن است . ارتباطات داخلی و مواد سازنده آی سی ها برپایه مواد نیمه هادی و عموما سیلیکون می باشد.
در ساخت آی سی تولید کننده ها سعی بر این دارند که تا حد امکان بیشتر از ترانزیستور استفاده کنند چون در حجمی که مثلا مقاومت می گیرد می توانند چندین ترانزیستور به کار ببرند.
آی سی هایی که از انوع ترانزیستور های BJT ساخته شده اند را TTL و آی سی هایی که از ترانزیستور نوع NMOS یا PMOS در ساخت آن استفاده شده باشد را CMOS نام گذاری می کنند و اگر از ترکیب هر دو نوع ترانزیستور استفاده شود با نام BICMOS شناسایی می کنند.
 
کاربرد آی سی
مزایای استفاده از مدارات مجتمع
اندازه ی بسیار کوچک در نتیجه کاهش حجم مدار
کاهش وزن
کاهش هزینه به دلیل کاهش قطعات
قابلیت اعتماد بالا به دلیل کاهش اتصالات و لحیم کاری در نتیجه کاهش حرارت تولید شده
مصرف پایین
عیب یابی و جایگزینی راحت
با توجه به مزایای فوق آنها در تلویزیون ها ، کامپیوترها ، دستگاها و گجت های قابل حمل ، تجهیزات کشتی ، هواپیما ، اتومبیل ها ، هواپیماهای بی سرنشین ، فضایی و حتی نظامی کاربرد دارند.
از کاربرد شایع آی سی ها می توان به ساعت دیجیتال و ماشین حساب که توابع اساسی و سایر توابع پیچیده را محاسبه می کند اشاره کرد.
 
معرفی انواع آی سی ها
آنالوگ
 
آی سی آنالوگ یا خطی معمولا از اجزای کمی در آنها استفاده شده بنابراین از ساده ترین نوع آی سی ها به حساب می آیند. به طور کلی جهت عملیات تقویت و کنترل بر روی سیگنال ها به کار می روند و در مدارات تقویت کننده های قدرت و سیگنال کوچک ، تقویت ککنده های عملیاتی ، آمپلی فایر های مایکروویو ، تقویت کننده های RF , IF ، گیرنده های رادیویی و چند برابر کنترل و تنظیم کننده های ولتاژ کاربرد دارند.
 
دیجیتال
 
از سویی دیگر آی سی های دیجیتال برای پذیرش ولتاژ خاص طراخی شده است است که از دو حالت استفاده می کند که به عنوان باینری شناخته می شود . طراحی مدار با مقادیر باینری ON و OFF یا صفر و یک امکان پذیر است و از منطق جبر بولی استفاده می شود.
آی سی های دیجیتال عبارت است از:
فلیپ فلاپ ها
دروازه های منطقی
تایمر
شمارنده ها
مالتی پلکسر ها
تراشه های ماشین حساب
حافظه ها
ساعت
میکروپروسسورها
میکروکنترلرها

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی